A hennafestés előnye – mármint az egyik, hiszen számtalan jótékony hatása van -, hogy eltávolítása nem olyan fájdalmas és költséges, mint egy tartós tetoválás esetén. A minta 1-3 hétig díszíti csak bőrödet. A hennaminta a bőr legfelső sejtrétegeit színezi be, ezek pedig az idő múlásával elszarusodnak és leválnak, így a festék is szép fokozatosan halványulni kezd, majd teljesen lekopik.
Henna friss pasztával és a bőrbe szívódva – Bárdosné Kórózs Edina és Pék Veronika hennafestők munkái
A hennafestés élettartama több tényezőtől is függ. Nem mindegy, hogy hová kerül a minta, hiszen minél vastagabb bőrre készül (ilyen például a tenyér vagy a talp területe), annál intenzívebb a színe, illetve tartósabb is lesz, mint egy vékonyabb bőrű területen. Fontos, hogy tiszta bőrfelületre történjen a festés, és mindig friss, szennyeződésmentes hennaport használj hozzá. A szín intenzitása nagyban függ attól, hogy milyen vastagon kenik fel a pasztát – vastagabb réteg erőteljesebb színt eredményez, így az árnyékolással is lehet ügyesen játszani.
Minél tovább marad fent a hennapaszta, annál több ideje van a színanyagnak kifejtenie hatását, így nyugodtan hagyd rajta akár 6 órán át is, ha élénk mintára vágysz. Fontos, hogy a festést ne érje víz, de ne is száradjon ki, ezért érdemes minimális cukros-citromleves oldattal ecsetelni, amíg a kívánt időtartam le nem telik. Próbáld melegben tartani. Figyelj rá, hogy ne kenődjön el és ne érjen hozzá semmi, így kaphatsz tökéletes eredményt.
Előfordulhat azonban, hogy valamilyen okból nem tudod kivárni, hogy magától lekopjon a minta, vagy hirtelen meg kéne válnod tőle – mit tehetsz ilyenkor?
A helyzet az, hogy nem lehet egyik napról a másikra eltávolítani a hennamintát. Ha már a készítése közben meggondoltad magad, próbáld megszegni a fent említett szabályokat. Ha időben, tehát még a paszta száradása előtt letörlöd vagy lemosod, csak halvány nyomot fog hagyni. Ez viszonylag gyorsan lekopik – ahogy majd hámlik a bőröd. Az elkészült minta már keményebb dió, hiszen a színezett bőrfelületet nem lehet csak úgy eltüntetni. Megpróbálhatod minél gyakrabban meleg, szappanos vízzel vagy bőrradírral tisztítani, szivaccsal dörzsölni, de semmiképp se ess neki súrolókefével – nem csak fájni fog, de a bőröd is károsítod vele.
Érdemes hámosító kozmetikumokkal kenegetni az érintett felületet, ezek elősegítik a minta fakulását, hiszen gyorsítják a bőr megújulását. Érzékeny bőrűeknek nem ajánlott, de végső esetben kipróbálhatsz gyümölcssav-tartalmú hámlasztó készítményeket, ezek azonban olyan hatóanyagokat tartalmazhatnak, amik többet ártanak, mint használnak.
Ha az interneten keresgélsz, találkozhatsz olyan tanácsokkal is, mint a „fehérítő oldat használata” a hennaminta eltávolítása céljából.
Ha ragaszkodsz bőröd egészségéhez – és a sértetlen bőrfelület nyilván fontosabb, mint egy problémás hennaminta -, akkor eszedbe ne jusson semmiféle vegyszerrel kenni! Az ilyen termékeket nem véletlenül látják el figyelmeztető jelzésekkel, mivel a bőrre kerülve irritációt okoznak, de akár komolyabb sérülésekhez is vezethetnek.
A legjobb, ha egy praktikus ruhadarabbal megpróbálod elfedni a nemkívánatos mintát. Napoztatni sem érdemes, ha valakitől ez hallanád, hiszen a festett területen nem barnul a bőr, mellette viszont igen, így a minta lekopása után a negatívját fogod visszakapni, ami csak hosszabb idő múlva barnul hozzá a környezetéhez. Inkább várj, amíg magától elhalványul – az a pár hét nem a világ vége.