Judit egy gyönyörű zsidó nő, akinek története az apokrif (a Bibliában való megjelenésre nem engedélyezett) iratok egy része. Amikor Holofernész asszír hadvezér megtámadta Kánaánt (i.e. 6. szd), a zsidóknak egyre kevesebb esélye maradt a túlélésre. Holofernész elfoglalta az összes forrást, így akarta halálra szomjaztatni a zsidókat. Judit, a gyönyörű özvegy megígérte honfitársainak, hogy megmenti őket. Szépen felöltözve megjelent Holofernész táborában. A hadvezérnek rögtön megtetszett, és együtt evett-ivott vele. Amikor a hadvezér lerészegedett, Judit lefejezte, fejét pedig dicsőséggel elvitte bemutatni városának. Az ellenség elmenekült, Kánaán pedig évekig dicsőítette Juditot.
Boticelli festményén Juditot látjuk Holofernész fejével kísérője kezében. A kép 147o-ben készült. Judit egy csokor fiatal leveles gallyat tart a kezében.
Ez a növény lehet olajfa is, mint ahogyan sokan magyarázzák a festménnyel kapcsolatban, de hennabokorról is származhat. Boticelli gyakran használt növényi szimbólumokat képein. A képen látható ágak a levelek formája alapján jobban hasonlítanak a hennához, mint az olajfához. Mivel Boticelli olasz földön élt, furcsa lenne, ha nem lett volna tisztában az olajfa valós kinézetével. Az olajfa abban a korban a béke szimbóluma volt. Valószínű tehát, hogy Judit henna ágakat tart a kezében.
Az olajfához kapcsolódó szimbólumokról olvass itt.
Hasonlítsuk össze az olajfa és a henna bokor levelét-ágát!
Az 1482-ben készített Boticelli Pallasz és Kentaur c. képén olajfa-ábrázolása a valóságnak megfelelő: a levelek sötétzöldek, és hosszúkásak.
Lehetséges, hogy Judit miruszt tart kezében?
A mirtusz levelei-ágai nagyon hasonlók a hennáéhoz. Boticelli gyakran festette le ezt a növényt, ahogyan a Tavasz című festményén láthatjuk (1482.). Itt Vénuszt ábrázolja mirtusszal.
Vénusz mirtuszán a levelek nem csak sötétebbek, hanem nagyobbak is, mint a Judit által tartott ágon levő levelek. A henna növény levele 3-6 cm hosszú. A Vénusz festményen látható levelek nagyobbak, mint a henna levelek általában: körülbelül 6 cm hosszúak. Ez a magyarázat egybehangzik a miruszhoz kapcsolódó szimbólumokkal is: a mirusz a szerelem és házasság szimbóluma.
Hennát tart a kezében?
Lehetséges, hogy Boticelli tisztában volt a henna szimbólumával a 15.szd-i Firenzében?
Nem valószínű, hogy a henna növény ekkor egy elterjedt növény volt Észak-Olaszországban, de biztos, hogy ismert volt a délen fekvő tartományokban, mint például Szicíliában.
A festő több olyan növényt is lefestett, ismertek voltak, de lakóhelyéhez közel nem voltak elterjedve. Ilyen növény a narancsfa is. Ez alapján elfogadható, hogy ismerhette a henna növényt is, és hitelesen ábrázolta azt festményein. Tudhatta, hogy a henna a csatákban való győzelem szimbóluma volt?
Judit visszatérése Holofernész fejével győzedelmes pillanat. Ha Boticelli tudta, hogy a Közép-Keleten a hennát a győzelem szimbólumaként használták (főleg nőkkel együtt ábrázolva), valószínű, hogy tudatosan helyezte Judit kezébe a hennaágakat ezzel az allegorikus megjelenítéssel közvetítve a győzelem szimbólumát. Ábrázolásában a növény inkább hasonlít a valóságos hennához, mint a mirtuszhoz, vagy az olivához.